Полуниця – смачний і корисний фрукт, який люблять майже всі. Але не всім його можна вживати: алергія на полуницю буває частіше, ніж ми собі уявляємо. Можливо, вона є навіть у вас. І жартувати з нею небезпечно.
Ви поставили перед собою тарілку ароматної солодкої полуниці, щоб наїстися від душі. Але після кількох ягід з’явилося відчуття, ніби губи трохи печуть і набрякають. Здалося? Зовсім ні – це якраз і є найперша ознака алергії на полуницю.
Не дивуйтеся, якщо раніше у вас такого не було. З віком організм «зношується» і засмічується токсинами та шлаками, деякі його системи функціонують не так злагоджено, як раніше. А відтак на звичні продукти може реагувати неадекватно. Інколи це проявляється у вигляді алергії.
Фактори ризику
Як правило, алергія на полуницю трапляється в людей, у яких є алергія на деякі перехресно реагуючі алергени – зокрема, пилок трав та дерев (наприклад, берези чи вільхи). Обидва продукти містять схожі білки. Коли організм стикається з полуницею, він помилково сприймає її як щось шкідливе.
Згідно даних Американської академії алергії, астми та імунології, вищий ризик розвитку алергії на полуницю може бути в осіб, які мають негативну реакцію на фрукти родини розоцвітих (до неї належить і полуниця): груші, персики, вишні, ожину, малину.
Під час термічної обробки структура білків змінюється, вони стають безпечними для організму. А отже, можна абсолютно спокійно їсти варення чи пюре з полуниці.
Ознаки алергії
Найтиповіші симптоми алергії на полуницю включають:
● свербіж або почервоніння шкіри
● поколювання язика
● набряк губ
● шкірні висипання (кропив'янка чи екзема)
● утруднене дихання або ковтання
● кашель або хрипи
● сльозотеча
Є й інші – сильніші й страшніші прояви алергії: набряк горла, через що не можна нормально дихати, прискорений пульс, значне зниження артеріального тиску і втрата свідомості. Вони можуть призвести до анафілаксії, яка є безпосередньою загрозою життю.
Симптоми, як правило, з’являються за кілька хвилин після контакту з фруктом.
Як впоратися з алергією на полуницю
Найпростіший спосіб – уникати сирих ягід.
Або ж, якщо алергічна реакція не надто сильна, паралельно з полуницею приймати антигістамінні препарати.
Якщо організм бурхливо відреагував на ягоду й почався набряк, не гайте часу – викликайте невідкладну допомогу. Кожна хвилина може вам коштувати життя.
Вас це може зацікавити: Яку полуницю не можна вживати і чому вона небезпечна для здоров’я